24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

TIE Recon (TIE/rc)

TIE Recon (TIE/rc). Autor i źródło obrazka: Imperial Defense Network
TIE Recon (TIE/rc)
(Imperial Defense Network)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

TIE/rc (reconnaissance - rozpoznawczy) to jedna z wielu wersji najpopularniejszego myśliwca Imperium - TIE. Maszyna ta spełnia we flocie Imperium dwa podstawowe zadania. Po pierwsze, jest to patrolowanie obrzeży linii bojowej lub innego zgrupowania bojowego floty, wykrywanie ewentualnych intruzów (np. wrogich probotów, myśliwców itp.) i przekazywanie informacji o ewentualnych przeciwnikach na okręt dowodzenia. Po drugie, TIE/rc często używane są w misjach patrolowych do zwiększenia obszaru obstawianego przez okręt macierzysty - dzięki stosunkowo dużemu zasięgowi mogą służyć za wysunięte czujki podczas misji rozpoznawczych czy akcji blokadowych. Bywa, że w misji takiej wysyłane są na przykład na obszar jakiegoś pola czy pierścienia asteroid - tam, gdzie duży okręt miałby poważne problemy ze swobodnym, szybkim i bezpiecznym manewrowaniem; lub też w gąszcz jednostek handlowych, między którymi mogą się pomieścić bez wzbudzania specjalnej paniki wśród ich cywilnych załóg. Większy niż zwykłych TIE zasięg pozwala tym myśliwcom działać odpowiednio dłużej lub też w rejonach dalszych od bazy.

Główną zmianą, którą wprowadzono w TIE/rc w stosunku do podstawowego TIE aby dostosować go do stawianych przed nim specjalistycznych wymagań, jest zainstalowanie nowego systemu wykrywającego, o dużo większym zasięgu i czułości niż te używane na zwykłych myśliwcach imperialnych. To właśnie dodatkowe anteny czujników umieszczone z przodu po bokach kabiny pilota są jego najbardziej charakterystycznym elementem - choć ich kształt może się różnić między poszczególnymi wariantami tej maszyny. Charakterystyczne jest też pojedyncze działko laserowe w miejscu standardowo montowanych dwóch. Ciężar i pobór mocy systemów wykrywających zmusił konstruktorów do redukcji uzbrojenia maszyny, aby nie osłabiać jej ważniejszych osiągów, takich jak zwrotność i prędkość (którą utrzymano na poziomie TIE/ln dzięki usprawnieniu silników). TIE/rc należą do myśliwców dość często modyfikowanych - niektóre egzemplarze wyposażono w niewielkiej mocy generatory osłon, z reguły regularnie wymienia się też awionikę na kolejne, coraz sprawniejsze modele. Stworzono również wariant rozwojowy TIE/rc, zwany Vanguard, już w standardzie wyposażony w tarcze oraz w systemy wygłuszające.

Myśliwce TIE/rc można znaleźć na pokładach większości imperialnych Gwiezdnych Niszczycieli - zazwyczaj przynajmniej kilka z nich wchodzi tam w skład dywizjonu rozpoznania i zwiadu. Miały one swój udział między innymi w ataku sił Imperium na asteroidy Projektu Shantipole i późniejszym patrolowaniu pasa asteroid Roche podczas nieudanej ostatecznie próby przejęcia prototypów rebelianckich B-wingów.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Według drugiego wydania Strike Force Shantipole oraz przygody Gone to Ground w No Disintegrations TIE/rc osiągają prędkość 8. Normatywny, specjalistyczny artykuł w Star Wars Adventure Journal podaje jednak 10 i to raczej jemu wierzymy. Pierwsze wydanie SF:S podawało prędkość 5D, co konwertuje się również do 10.

Komentarz techniczny Verpiński technik

Być może istniały dwie różne wersjie TIE/rc, jedna oparta na pierwszym TIE, a druga na TIE/ln, i stąd te różnice?

pełna nazwa: SFS TIE/rc producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Myśliwiec zwiadowczy (typu) TIE w slangu: -
prędkość: 10 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1200 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 26
uzbrojenie:
  • 1 działko laserowe o mocy 80
długość: 6.3 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.065 t
cena (nowy): 75 000 kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Adventure Journal 10: Alliance Intelligence Reports: TIE Fighters
  • Strike Force: Shantipole
  • Strike Force: Shantipole (Classic Adventures 5)
  • Official Starships and Vehicles Collection 3
  • Databank
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry