ponad 23 lata, 553 opisy statków kosmicznych

TIE Shuttle (TIE/sh)

TIE Shuttle (TIE/sh). Autor i źródło obrazka: gra 'X-wing' - LucasArts
TIE Shuttle (TIE/sh)
(gra 'X-wing' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

TIE Shuttle jest zmodyfikowaną wersją TIE Bombera (TIE/sa), przeznaczoną do przewożenia pasażerów. Dzięki usunięciu wyrzutni rakiet i torped oraz magazynu uzbrojenia, wewnątrz drugiego kadłuba tego sporego myśliwca znalazło się miejsce dla dwóch pasażerów oraz dosyć dużej ilości ładunku - czy to bagażu podręcznego, czy przesyłek przewożonych w ramach lotu kurierskiego. Odciążenie kadłuba, które odbyło się głównie przez zlikwidowanie większości opancerzenia, pozwoliło na znaczne zwiększenie prędkości i zwrotności tego myśliwca, co może być ważne w przypadku znalezienia się tej maszyny w strefie walki - jedynym bowiem uzbrojeniem ofensywnym TIE/sh pozostaje pojedyncze, niskiej mocy działko laserowe umieszczone z przodu kadłuba.

Promy TIE wykorzystywane są najczęściej przez średniego i niższego szczebla oficerów Marynarki Imperialnej, do przelotów między dużymi jednostkami w rodzaju Gwiezdnych Niszczycieli czy krążowników oraz komunikacji między okrętami a stacjami kosmicznymi lub powierzchnią. Przydają się też do przewożenia przesyłek kurierskich na krótszych dystansach. Z braku hipernapędu myśliwce te nie są w stanie wykonywać dłuższych lotów - to zadanie pozostaje dla droższych i większych, ale równocześnie mogących przenieść więcej ładunku promów typu Lambda i innych im podobnych jednostek.

Istnieje również drugi, lepiej opancerzony wariant tego promu, charakteryzujący się niższą prędkością (6 w kosmosie, 650 km/h w atmosferze) oraz dwukrotnie słabszą zwrotnością, ale za to dwa razy silniejszym pancerzem.

Promy TIE przydawały się szczególnie w sytuacjach, w których nie dało się z jakiejś przyczyny utrzymywać regularnej łączności - na przykład z powodu obawy przed podsłuchaniem transmisji przez wroga lub sojusznika. Z podobnych przyczyn z TIE/sh w roku 3 ABY dość intensywnie korzystała poszukująca bazy rebeliantów Eskadra Śmierci. Radiowa łączność między okrętami zbyt mocno zakłócałaby bowiem sygnały z droidów zwiadowczych oraz pracę systemów wykrywania, w związku z czym większość wiadomości, poza oczywiście najbardziej pilnymi, przewożono na pokładach tych niewielkich stateczków pełniących rolę kurierów. Z TIE/sh skorzystał również kapitan Lorth Needa w czasie swojego słynnego lotu na Executora, która to podróż miała zakończyć się jeszcze słynniejszymi przeprosinami wobec Lorda Vadera.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Dane techniczne promu TIE wariancie "szybkim" pochodzą ze źródeł WEG (SW RPG d6), natomiast "pancernym" - z Rebellion Era Campaign Guide WotC (SW RPG D20). Tak naprawdę nigdzie w źródłach nie jest wprost powiedziane o dwóch wariantach.

pełna nazwa: SFS TIE/sh personnel shuttle producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Prom TIE w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1050 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 1 działko laserowe o mocy 80
długość: 7.8 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: 2
ładowność: 1 t
cena (nowy): 120 000 kr
używany: 45 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Galaxy Guide 3: The Empire Strikes Back
  • Adventure Journal 10: Alliance Intelligence Reports: TIE Fighters
  • Movie Trilogy Sourcebook
  • Rebellion Era Campaign Guide
  • Imperium kontratakuje
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry