prawie 23 lata, 548 opisów statków kosmicznych

RZ-2 A-wing

RZ-2 A-wing. Autor i źródło obrazka: Insider: The Last Jedi - The Official Collector's Edition
RZ-2 A-wing
(Insider: The Last Jedi - The Official Collector's Edition)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Historia rebelianckiego myśliwca typu A była dość skomplikowana i trudno streścić ją w kilku słowach. Na szczęście historia jego następcy jest nieco prostsza.

W trakcie galaktycznej wojny domowej, rebelianckie A-wingi stopniowo udoskonalano i modernizowano, jednak były to często działania na pograniczu prac chałupniczych. Pewien wspólny standard pojawił się w momencie wypuszczenia serii tych maszyn przez Incom, jednak to dopiero twórcy oryginalnego modelu, R-22 Spearhead, postanowili wykonać nowe otwarcie. Zebrali więc informacje od dotychczasowych użytkowników A-wingów, zasiedli za holodeskami kreślarskimi i zaproponowali drugie wcielenie tej superszybkiej maszyny, nazwane po prostu RZ-2 A-wing.

RZ-2 dysponuje nowocześniejszym modelem silników "Event Horizon": Novaldex K-88 z hipernapędem Incom GBX-885, a jego kadłub został przekonstruowany tak, aby pozwolić na osiąganie jeszcze większych prędkości (pozostawiono jednak charakterystyczną szczelinę w jego krawędzi natarcia, wykorzystywaną do holowania statku na lądowisku). Równocześnie postęp techniczny i gruntowne przemyślenie modernizacji pozwoliły zwiększyć niezawodność tego myśliwca (m.in. rozwiązać problem z notorycznie blokującymi się w pozycji odwrotnej działkami laserowymi, a także poprawić charakterystykę jego sterowania tak, aby stał się nieco mniej wymagający wobec pilotów.

Nowego A-winga wyposażono również w skuteczniejsze systemy obrony: generator osłon Rseik Hullspace F2E "Energy Armor" oraz zagłuszarkę Irilliad 4B2 "Blinder" z modułem maskowania CloakEye. Awioniki dopełnia chłodzony cieczą komputer pokładowy Microaxial LpL-849 z holocelownikiem Pallas 98j "Crosshairs" i dedykowanym komputerem celowniczym oraz zespół systemów wykrywania Fabritech ANS-9E, dopracowany pod kątem dokonywania szybkich (i niebezpiecznych) misji zwiadowczych bezpośrednio na terytorium wroga.

Uzbrojenie myśliwca stanowią dwa działka laserowe Zija GO-4, w stosunku do pierwowzoru pozbawione laserów celowniczych, oraz dwie wyrzutnie rakiet Dymek HM-22 z zapasem 6 pocisków każda.

Ze względu na postępującą demilitaryzację sama Republika w momencie wybuchu konfliktu z Najwyższym Porządkiem nie posiadała zbyt wielu maszyn typu RZ-2, Ruch Oporu zdołał jednak pozyskać pewną ich ilość i wykorzystał je m.in. do eskorty swoich bombowców B/SF-17 podczas ataku na imperialny drednot typu Mandator w trakcie ewakuacji bazy na D'Qar. Eskadra Niebieskich prowadzona przez porucznik Tallissan Lintrę zdołała za cenę ciężkich strat doprowadzić bombowce nad cel, jednak myśliwce ocalałe z tego starcia zostały zniszczone krótko później, w ataku Kylo Rena na hangar należącego do rebeliantów krążownika MC85 Raddus.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Według tekstu w The Last Jedi Incredible Cross-Sections RZ-2 jest dłuższy od RZ-1, według danych technicznych jest jednak krótszy, niż długość A-winga w starym kanonie. Widać ta też się zmieniła niepostrzeżenie... Tylko nie wiemy jeszcze, na jaką.

Mamy też niejasność w kwestii działek laserowych: według Incredibuilds dysponują one jedynie 120-stopniowym kątem ostrzału w pionie, podczas gdy Przekroje mówią o możliwości strzelania do tyłu.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Wizualnie "nowy" A-wing wyraźnie nawiązuje do pierwotnych szkiców koncepcyjnych przygotowanych przez Ralpha McQuarrie na potrzeby "klasycznej" trylogii Gwiezdnych wojen. Podobny zabieg wykorzystano w Przebudzeniu Mocy do zaprojektowania następcy X-winga.

pełna nazwa: RZ-2 A-wing producent: Kuat Systems Engineering
polska nazwa: Myśliwiec przechwytujący typu A, A-wing {A-łing} w slangu: slim - chudziak
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: 1350 km/h osłony: ?
hipernapęd: 1 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy ?
  • 2 wyrzutnie pocisków rakietowych (po 6 sztuk) o mocy ?
  • zakłócarka systemów celowniczych o mocy ?
długość: 7.682 m
rozpiętość: 4.62 m
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): 190 000 kr
używany: 115 000 kr
w użyciu od / do: Nowa Republika
Źródła:
  • Incredibuilds: A-wing
  • The Last Jedi Incredible Cross-Sections
  • Ostatni Jedi
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry