24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Pancernik typu Assertor (Assertor Dreadnought)

Pancernik typu Assertor. Autor i źródło obrazka: Ansel Hsiao, fractalsponge.net
Pancernik typu Assertor
(Ansel Hsiao, fractalsponge.net)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Assertor to największy z rodziny imperialnych okrętów liniowych, którymi na krótko przed bitwą o Yavin postanowiono wypełnić niszę między powstającymi pancernikami typu Executor a regularnymi krążownikami typu Imperial. Jakby nie mogąc się zdecydować, na jaki rozmiar i przeznaczenie okrętów postawić, planiści Marynarki Imperialnej postanowili umieścić w tej luce trzy typy jednostek: 7-kilometrowego, szybkiego Bellatora, 12-kilometrowego Mandatora III oraz 15-kilometrowego Assertora właśnie (oczywiście sprawę skomplikował szybko alternatywny typoszereg okrętów budowanych pod szyldem "superniszczycieli" - Sovereign i Eclipse - ale to już zupełnie inna historia).

Assertor został opracowany z myślą o dwóch rolach: lokalnym dowodzeniu dużymi zespołami floty podczas najważniejszych wypełnianych przez nią zadań, a równocześnie stanowieniu centrum dowodzenia Marynarki Imperialnej w skali całego sektora. Z tego względu został nie tylko ciężko uzbrojony i opancerzony, ale i wyposażony w najnowocześniejsze systemy łączności oraz wspomagania koordynacji działań floty.

Głównym uzbrojeniem okrętu jest artyleria turbolaserowa w dwóch kalibrach, wspomagana dodatkowo przez lekkie turbolasery, działka przeciwlotnicze oraz podobny zestaw artylerii jonowej. Korzystając z charakterystycznego, klasycznego dla Gwiezdnych Niszczycieli trójkątnego kształtu kadłuba najcięższe działa obu typów udało się umieścić tak, aby wszystkie razem mogły razić cele znajdujące się przed dziobem okrętu, podczas gdy połowa z nich może być również skierowana w stronę jednej, a połowa - drugiej burty. Drugorzędne turbolasery i działa jonowe rozmieszczono zaś tak, że każdy z nich może prowadzić ogień zarówno w kierunku dziobu, jak i ster- bądź bakburty. Lżejsze baterie (nie licząc osadzonej w wieżyczkach artylerii przeciwlotniczej, która może robić, co chce) otrzymały natomiast rozdzielne sektory ognia, z podziałem na dziób i każdą z burt. Jak widać, taktyka użycia tego okrętu nie przewiduje ustawiania się rufą do przeciwnika...

Poza artylerią Assertor przenosi na pokładzie 120 maszyn myśliwskich oraz oczywiście jest w stanie przyjąć dużą ilość jednostek transportowych i pomocniczych: promów, lądowników, kanonierek, transportowców szturmowych itp. W ładowniach przewozi również broń i uzbrojenie przydatne kontyngentowi naziemnemu, w tym maszyny kroczące serii AT. Jego pokładowy garnizon może liczyć zaś aż 20 tysięcy żołnierzy, co jest i tak stosunkowo niewielką liczbą w porównaniu do pełnej obsady okrętu: aby skutecznie wywiązywać się ze swoich zadań, wymaga on 125 tysięcy osób załogi, czyli jest prawdziwym latającym miastem, i to nie takim małym.

Podczas galaktycznej wojny domowej Imperium zdołało najprawdopodobniej wykończyć tylko dwa okręty tego typu: poza wiodącym Assertorem powstał jeszcze Wrath (Gniew). Obie jednostki działały przede wszystkim na obszarach, które uważano za najbardziej narażone na obecność wzmocnionych sił Sojuszu Rebeliantów, czyli na pograniczu Środkowych i Zewnętrznych Rubieży. Jak do tej pory nie jest znany ostateczny los żadnego z tych okrętów...

Komentarz lingwistyczny C3PO

"Assertor" może mieć po łacinie kilka znaczeń mieszczących się między "obrońcą" i "oswobodzicielem" a "pogromcą" - pierwotnie chodziło o osobę, która określała, czy dana osoba pozostanie wolna, czy zostanie niewolnikiem.

pełna nazwa: Assertor-class Star Dreadnought producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Pancernik typu Assertor w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: 2 zwrotność: ?
uzbrojenie:
 • 40 poczwórnych baterii ciężkich turbolaserów o mocy 825
 • 10 podwójnych ciężkich turbolaserów o mocy 825
 • 30 poczwórnych baterii lekkich turbolaserów o mocy 675
 • 60 poczwórnych działek laserowych (wieżyczki) o mocy 150
 • 30 poczwórnych baterii ciężkich dział jonowych o mocy 675
 • 20 podwójnych dział jonowych o mocy 675
 • 20 średnich dział jonowych o mocy 180
 • 90 wyrzutni rakiet o mocy 450
 • 20 ciężkich emiterów promienia ściągającego o mocy ?
 • 10 eskadr myśliwców
długość: 15 000 m
rozpiętość:
załoga: 125000
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: 1 100 000 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
 • Essential Guide to Warfare
 • Lead by Example
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry