ponad 20 lat, 525 opisów statków kosmicznych

Pancernik typu Bellator (Bellator Dreadnought)

Pancernik typu Bellator. Autor i źródło obrazka: Ansel Hsiao
Pancernik typu Bellator
(Ansel Hsiao)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pancernik typu Bellator (marketingowo znany również jako Gwiezdny Niszczyciel typu Bellator) to owoc rozbudowy przez Kuat Drive Yards linii okrętów zapoczątkowanej ok. 39 BBY przez 8-kilometrowego Mandatora - któremu to z kolei drogę przetarły krążowniki liniowe z Praetorem na czele. Podobnie jak one podlegając ograniczeniom wprowadzonym po bitwie o Ruusan, Mandator był olbrzymi i silnie uzbrojony, nie był jednak w stanie wybierać się w dłuższe wojaże. Ponieważ dodatkowo mało kogo poza KDY było stać na jego "wynajęcie" i utrzymanie, produkcja tego okrętu zamknęła się w końcu w liczbie 7 egzemplarzy.

Dopiero wybuch wojen klonów pozwolił KDY na zbudowanie dysponującego przyzwoitym zasięgiem Mandatora II, którego nieliczne egzemplarze stanowiły trzon flot wojennych Starej Republiki podczas walk z separatystami. Podczas gdy starsze pancerniki i krążowniki liniowe funkcjonowały w tym czasie głównie jako obrona przed konfederacyjnymi pancernikami w rodzaju Bulwarków czy Subjugatorów, Mandatory II (których siłę oceniano jako odpowiednik ok. 1000 niszczycieli typu Recusant) były w stanie brać udział w wypadach większych formacji floty i prowadzić działania zaczepne.

Po zakończeniu wojen klonów Imperium podjęło prace nad kolejnymi typami superpancerników, przede wszystkim nad Projektem Sarlacc, który zaowocować miał zbudowaniem Gwiezdnego Niszczyciela typu Executor. Podczas galaktycznej wojny domowej pojawiła się jednak potrzeba posiadania przynajmniej kilku jednostek klasy pośredniej i w KDY postanowiono jeszcze raz przyjrzeć się projektom Mandatorów. Rezultaty tego przyglądania się były dwojakie: po pierwsze stworzono Mandatora III - mierzącego 12 kilometrów i dysponującego imponującym uzbrojeniem; po drugie zaś w oparciu o ten sam projekt postanowiono opracować "szybki pancernik" - jednostkę nieco słabiej uzbrojoną i opancerzoną, ale za to bardziej dyspozycyjną.

Prawdopodobnie aby nie wprowadzać zamieszania w typoszeregu Mandatorów, ten "kieszonkowy Mandator" nazwany został Bellatorem. Mierząc "zaledwie" 7200 metrów, zachował on charakterystyczny garbaty kształt swoich pierwowzorów, jak również wystarczającą ilość uzbrojenia i pancerza, aby dysponować siłą bojową większą, niż największe krążowniki liniowe. Bellator mógł być wykorzystywany zarówno jako trzon większego, mobilnego zgrupowania bojowego, jak i do działań samodzielnych. Zdarzało sie również, że jednostki tego typu pełniły zadania defensywno-eskortowe - Imperium wykorzystywało je m.in. w składzie floty stanowiącej kordon planety Byss podczas ofensywy odrodzonego Imperatora.

Okrętów tego typu nie zbudowano w ostatecznym rozrachunku zbyt wielu. Mandatory III wzięły udział w przepędzeniu republikanów z coruscant, ale potem nieco paradoksalnie posłużyły głównie do walk między rozmaitymi frakcjami podczas imperialnej wojny domowej. W ten sposób stracono np. Aculeusa oraz Pantaka (ten ostatni poległ w obustronnie śmiertelnym pojedynku z SSD Whelm). Zreorganizowana Marynarka Imperialna admirała Pellaeona nie miała zaś już tak wielkiej potrzeby, by budować nowe pancerniki, szczególnie po tym, gdy w stoczniach Jądra pozyskała dwa zapomniane superniszczyciele - Dominion i Megadora.

Komentarz lingwistyczny C3PO

"Mandator" to po łacinie zleceniodawca, ktoś wydający polecenia; "bellator" zaś - "wojownik".

pełna nazwa: Bellator-class Star Destroyer / Dreadnought producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Gwiezdny Niszczyciel (pancernik) typu Bellator w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • ? baterii turbolaserów o mocy ?
długość: 7 200 m
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Essential Guide to Warfare
  • Complete Cross-Sections
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry