prawie 24 lata, 556 opisów statków kosmicznych

Y-wing Extended Probe

Y-wing Extended Probe. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Y-wing Extended Probe
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Y-wing Extended Probe jest specjalną modyfikacją modelu LP, opracowaną na pokładzie MCRC Eagle. Głównym jej celem było otrzymanie myśliwca zdolnego wykrywać i identyfikować cele, samemu pozostając niewykrytym. Aby to osiągnąć, zdecydowano się na zainstalowanie jak najlepszych sensorów pasywnych, o maksymalnym możliwym zasięgu i wyciszenie emisji własnych myśliwca.

Z klasycznego modelu Longprobe usunięto wyrzutnie torped, generator osłon i działka jonowe. Uzyskane miejsce pozwoliło na zainstalowanie całkowicie nowego systemu detektorów, o zasięgu dużo większym, niż używane dotychczas, oraz specjalnego komputera, analizującego odbierane dane. Kadłub najeżony jest antenami czujników odbierających niemal wszystko: od fal świetlnych, przez dźwiękowe i elektromagnetyczne, aż do grawitacyjnych. Ocenia się, że przy ich pomocy i zastosowaniu odpowiednich procedur analizujacych można by nawet wykryć obecność imperialnego pola ukrywającego obraz.

Nowy Y-wing wyposażony jest we wszelkie dostępne systemy maskujące i pasywnie utrudniające zauważenie przez czujniki wroga. Silniki specjalnie wyciszono i zmniejszono ich moc, przez co ich emisje są niewykrywalne nawet z niewielkiej odległości. Kadłub, tak samo jak szyby kabiny, pokryto specjalnym materiałem pochłaniającym, co zmniejszyło jego odporność, jednak znakomicie ułatwia pozostanie niewykrytym przez sensory aktywne. Dotychczas umieszczona za kabiną jednostka R2 zastąpiona została przez dwa dodatkowe komputery: zapasowy nawigacyjny oraz naprawczy, dzięki czemu wyeliminowano kolejny potencjalnie wykrywalny obiekt. Cała maszyna pomalowana jest na czarno, przez co zmniejsza się ryzyko dojrzenia jej gołym okiem.

Jak się ocenia, maszyny nowego typu są w stanie zbadać skład linii bojowej okrętów nieprzyjaciela nie wchodząc w zasięg jego czujników i nie zostając wykrytymi przez nawet najbardziej wyczulone sensory. Jeśli zachowają odpowiedni dystans, są bezpieczniejsze niż byłyby chronione wspomnianym już polem maskującym, a przy tym mogą dostarczyć informacji nieporównywalnie dokładniejszych niż te, które mógłby zdobyć wywiad, proboty lub inne rodzaje zwiadu.

Foreign readers, please note that this is a non-canonical craft (or a non-canonical modification of an official one).

pełna nazwa: SVS BTL C-5 Y-wing Extended Probe producent: Sluis Van Shipyards
polska nazwa: myśliwiec zwiadowczy Y-wing Extended Probe w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 950 km/h osłony: -
hipernapęd: 1 zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 2 działka laserowe o mocy 150
długość: 9.6 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 155 000 kr
używany:
w użyciu od / do:
Źródła:
  • Rebel Alliance Sourcebook
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry