24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Fregata typu Imperial II (Imperial II Frigate)

Fregata typu Imperial II. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Fregata typu Imperial II
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Fregata typu Imperial-II to w zasadzie pod względem wyglądu, konstrukcji i wyposażenia przeskalowany w dół Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial - do tego stopnia, że nawiązuje do niego nawet nazwą. Okręt ten wyglądem nawiązuje do najlepszych tradycji marynarki wojennej okresu schyłku Starej Republiki (charakterystyczna ogonowa "płetwa" do złudzenia przypomina tę z Acclamatora), a następnie czasów Imperium. Mimo swojej oficjalnej klasyfikacji jako fregata, pod wieloma względami, szczególnie jeśli chodzi o liczebność załogi, uzbrojenie i wyposażenie, mógłby zostać z powodzeniem sklasyfikowany jako krążownik i faktycznie często bywa określany nawet krążownikiem pancernym.

Fregata Imperial-II nie jest jednak przeznaczona do działań krążowniczych, a ma za zadanie wypełniać dwa nieco inne zadania. Po pierwsze, jest jednostką patrolową dalekiego zasięgu, kierowaną na szlaki komunikacyjne z zadaniem obrony ruchu handlowego przed atakami piratów (i rebeliantów), a także w rejony, w których podejrzewa się aktywność piracką - celem sprawdzenia plotek i doniesień. Po drugie, okręty tego typu są kuźnią oficerów Marynarki Imperialnej i większość kadetów kończących Akademię Imperialną to właśnie na nich zdobywa pierwsze doświadczenie praktyczne i ma okazję wziąć udział w swoich pierwszych akcjach bojowych.

Okręt ten pod względem konstrukcyjnym bardzo przypomina swoich większych braci, jest też przystosowany, podobnie jak oni, do przewożenia 72 myśliwców kosmicznych - standardowo są to trzy eskadry TIE/ln oraz trzy - TIE Interceptorów. Ponadto okręt przenosi dwa dwa promy Lambda oraz kilka innych jednostek technicznych i wspierających. Obszerne hangary na obu burtach pozwalają ponadto fregacie typu Imperial-II na przejmowanie podejrzanych jednostek i prowadzenie drobiazgowych przeszukań, a także na przewożenie zarekwirowanych lekkich transportowców i podobnej klasy jednostek.

Jedną z większych porażek jeśli chodzi o projekt tej jednostki jest jej hipernapęd. Tutaj konstruktorzy wyjątkowo nie przyłożyli się do sprawy i wyposażyli okręt w system klasy czwartej, co praktycznie eliminuje go z eskorty szybszych konwojów oraz sprawia, że nie jest to jednostka interwencyjna i nie ma raczej co liczyć, że uda jej się zdążyć na czas w przypadku wezwania pomocy w związku z atakiem piratów. Sprawia to również, że wszelkie misje mające na celu zniszczenie zgrupowań bandytów czy rebeliantów mają szansę powieść się jedynie wówczas, gdy nie zostaną oni ostrzeżeni o nadciągającej karzącej ręce Imperium - w przeciwnym bowiem razie mogą mieć wystarczająco dużo czasu, żeby opuścić swoje dotychczasowe miejsce pobytu i całkowicie zatrzeć za sobą ślady.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Według jednej z wersji, fregatą typu Imperial-II był Rand Ecliptic, na którym służył Biggs Darklighter. Istnieją jednak inne warianty tej opowieści, w których wspomniana jednostka była np. frachtowcem, czy też wyglądała zupełnie inaczej...

pełna nazwa: Imperial II-class Frigate producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: Fregata typu Imperial II w slangu: -
prędkość: 6 wytrzymałość: 500
w atmosferze: osłony: 233
hipernapęd: 4 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 4 baterie turbolaserów o mocy 375
  • 4 baterie dział jonowych o mocy 225
  • 4 baterie lekkich działek laserowych o mocy 60
  • 4 baterie emiterów promienia ściągającego o mocy ?
  • 6 eskadr myśliwców
długość: 400 m
rozpiętość:
załoga: 19 899 (w tym strzelcy: 64)
pasażerowie: 4 400
ładowność: 46 350 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Rebellion Era Campaign Guide
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry