24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Fabryka kosmiczna (Space Factory / Deep Space Manufacturing Facility)

Fabryka kosmiczna. Autor i źródło obrazka: X-Wing Alliance, LucasArts
Fabryka kosmiczna
(X-Wing Alliance, LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Fabryki orbitalne to rozsądna alternatywa dla wszystkich planet stojących na odpowiednio wysokim szczeblu rozwoju, i dość bogatych, aby sobie na nie pozwolić. Instalacje tego typu pozwalają odciążyć środowisko poprzez przeniesienie w przestrzeń większej części przemysłu, umożliwiają stosowanie technologii niemożliwych do użycia na przykład w polu grawitacyjnym, zmniejszają ryzyko związane z przerabianiem materiałów niebezpiecznych, no i przede wszystkim bardzo ułatwiają transport z i na frachtowce kosmiczne. W przeciwieństwie do względnie uniwersalnych i mniej nastawionych na masową produkcję platform kosmicznych serii XQ, fabryki nastawione są na produkcję masową na skalę przemysłową.

X7 to jeden z najpowszechniejszych typów fabryk orbitalnych. Zazwyczaj stacja taka jest nieuzbrojona, jednak w rejonach bardziej zagrożonych atakami piratów może otrzymać do obrony kilka dział laserowych lub eskortę z niewielkich patrolowców czy też myśliwców. Stacje takie bywają czasem używane przez wojsko lub największe galaktyczne korporacje do produkcji najnowocześniejszego sprzętu i wyposażenia - w takich przypadkach z reguły umieszcza się je gdzieś na uboczu, w mało uczęszczanym miejscu, dodatkowo utajniając ich lokalizacje. Fabryki o specjalnej wartości mogą być jeszcze silniej dozbrajane - najważniejsze instalacje imperialne bywały wyposażane w 12 turbolaserów, wyrzutnię pocisków kierowanych, lub nawet specjalny system antyrakietowy do przechwytywania pocisków przeciwnika.

Fabryki tego typu często rozbudowywane są o nowe moduły, w miarę jak pojawia się potrzeba zwiększenia ich mocy przerobowych. Każda wersja ma mały hangar przeznaczony do obsługi lekkich promów i transportowców oraz potężny system śluz do dokowania z dużymi frachtowcami celem przeładunku dostarczonych lub wyprodukowanych materiałów. Poza nielicznymi instalacjami 'ściśle tajnymi' stacje tego typu praktycznie zawsze są częściami większych instalacji orbitalnych - dużych kompleksów fabryczno-rafineryjnych lub stoczni.

pełna nazwa: X-7 Deep Space Manufacturing Facility producent: Telgorn Corporation / Kost & Ko Factories
polska nazwa: Fabryka kosmiczna w slangu: -
prędkość: - wytrzymałość: [500]
w atmosferze: osłony: [300]
hipernapęd: - zwrotność: -
uzbrojenie:
  • 12 turbolaserów o mocy 300
  • 1 wyrzutnia rakiet o mocy 525
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy 375
  • 1 dywizjon myśliwców
długość: 500 m
rozpiętość:
załoga: [2105]
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • TIE Fighter: Defender of the Empire
  • X-Wing vs. TIE Fighter
  • X-Wing Alliance
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry