24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Stacja szpitalna Haven (Haven Medical Station)

Stacja szpitalna Haven. Autor i źródło obrazka: Clone Wars Incredible Vehicles
Stacja szpitalna Haven
(Clone Wars Incredible Vehicles)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Stacje medyczne (szpitalne) typu Haven powstawać zaczęły podczas wojen klonów w odpowiedzi na konkretną potrzebę Wielkiej Armii Republiki - przy toczeniu wielu walk na wielu kierunkach, konieczne było zapewnienie dobrze wyposażonych, pojemnych ośrodków do zajmowania się rannymi. Stacja kosmiczna ma tu przewagę nad jakąkolwiek lokalizacją planetarną przede wszystkim z dwóch względów: po pierwsze, można ją umieścić w najbardziej dogodnym ze względów logistycznych miejscu, a po drugie - w przypadku zmiany sytuacji na frontach można ją w całości przeholować w inne, bardziej odpowiednie miejsce.

Stacja kosmiczna podzielona jest na osiem skrzydeł: samodzielnych modułów szpitalnych, z których każdy jest w stanie zapewnić opiekę niemal 10 tysiącom pacjentów. Dysponuje zarówno zbiornikami z bactą dla najciężej poszkodowanych, jak i tradycyjnymi stanowiskami szpitalnymi dla lżej rannych. Konstrukcję zaprojektowano w ten sposób, aby możliwe było bezpośrednie przemieszczanie pacjentów między stacją a fregatami medycznymi typu Pelta, dla których przygotowano na obwodzie specjalne doki. W osi jednostki mieści się natomiast infrastruktura techniczna, począwszy od reaktora w "żądle" na samym dole, skończywszy na centrum sterowania w górnej nadbudówce.

Stacja dysponuje własną siecią transportu wewnętrznego, a większość jej systemów została zautomatyzowana, dzięki czemu fromalna załoga tej instalacji (nie wliczając w to oczywiście personelu medycznego) zamyka się w liczbie zaledwie 150 osób. Kosmiczny szpital nie posiada oczywiście uzbrojenia i jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to może liczyć przede wszystkim na dwie rzeczy: utajnienie lokalizacji oraz eskortę złożoną z okrętów wojennych floty.

Pierwsza stacja tej serii, Centrum medyczne mgławicy Kaliidy, została przebudowana ze starej stacji handlowo-przeładunkowej, którą Stara Republika kupiła i wyremontowała. Przydatność tego szpitala oceniono na tyle wysoko, że już wkrótce rozpoczęto budowę kolejnych stacji typu Haven - aż do osiągnięcia liczby 20, po jednej dla każdej z republikańskich armii sektorowych. Placówka ukryta w mgławicy Kaliidy stała się natomiast celem ataku pancernika Malevolence i tylko skuteczna interwencja Anakina Skywalkera i jego eskadry Y-wingów uratowała ją od zniszczenia.

pełna nazwa: Haven-class Medical Station producent: VenteX Construction Yards
polska nazwa: Stacja szpitalna typu Haven w slangu: -
prędkość: 0 wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: - zwrotność: 0
uzbrojenie: długość: 651.84 m
rozpiętość: 651.84 m
załoga: 150
pasażerowie: 80 000
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojny klonów
Źródła:
  • Clone Wars Incredible Vehicles
  • Databank
  • Clone Wars (serial)
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry