24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Dozorowiec typu Guardian (Guardian Light Cruiser)

Dozorowiec typu Guardian. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Dozorowiec typu Guardian
(zbiory autora)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Dozorowiec to z pewnością najbardziej popularna z imperialnych jednostek patrolowych, jedno z ogniw tercetu standardowych patrolowców Służby Celnej. Stosowane czasem wobec niego określenie "krążownik" jest oczywiście nieprzystające do tego okrętu, jednak przemytnikom próbującym uciec karzącej ręce sprawiedliwości nie sprawia wielkiej różnicy, czy natkną się na prawdziwy krążownik, czy "niepozornego" Guardiana. Jednostka ta, wielkości lekkiego frachtowca, ma silniki na tyle silne, że bez problemów jest w stanie doścignąć każdy statek frachtowy czy transportowiec, a także większość myśliwców. Odpowiednio silne systemy wykrywania pozwalają znaleźć podejrzany cel, a całkiem przyzwoite uzbrojenie - przekonać go do poddania się. Jak na jednostkę swoich rozmiarów, Guardian jest wyjątkowo dobrze opancerzony, dostosowany do walk z myśliwcami, a dzięki hipernapędowi może prowadzić działania nie tylko w pobliżu macierzystej planety lub stacji kosmicznej, ale także w głębokiej przestrzeni.

Jak na ironię, dzięki swoim zaletom jednostka ta bardzo przypadła do gustu piratom, a także wielu przemytników wprost marzy o posiadaniu tego małego, szybkiego i twardego dozorowca. Jedyną wadą dla dużej części zainteresowanych jest mała ilość miejsca dla pasażerów, no i oczywiście trudności związane ze zdobyciem jednostki produkowanej w zasadzie wyłącznie dla sił Imperium.

Sienar Fleet Systems produkuje również zmodyfikowaną wersję Guardiana - model 344. Wersja ta wymaga tylko ośmiu osób załogi, ma dodatkowe miejsce dla dziesięcioosobowego oddziału abordażowego i kosztuje 525 tysięcy kredytów. Oczywiście dostępność tej jednostki jest ograniczona podobnie jak w przypadku wersji podstawowej - w zasadzie produkuje się ją tylko na użytek Imperialnej Służby Celnej.

pełna nazwa: SFS Guardian Light Cruiser - inter-system customs vessel producent: Sienar Fleet Systems
polska nazwa: Dozorowiec celny typu Guardian w slangu: -
prędkość: 9 wytrzymałość: 150
w atmosferze: 1150 km/h osłony: 60
hipernapęd: zwrotność: 21
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 150
długość: 42 m
rozpiętość:
załoga: 20 (w tym strzelcy: 4)
pasażerowie: 6
ładowność: 200 t
cena (nowy): 495 000 kr
używany:
w użyciu od / do: wczesne Imperium (przed 3 BBY)
Źródła:
  • SW RPG D6 Rulebook, 2nd Edition
  • Pirates and Privateers
  • Force Unleashed Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry