24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Koło Fortuny (Jubilee Wheel)

Koło Fortuny. Autor i źródło obrazka: New Jedi Order Sourcebook, WotC
Koło Fortuny
(New Jedi Order Sourcebook, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Koło Fortuny to jeden z lepiej znanych w Galaktyce ośrodków hazardu - położona w pobliżu Ord Mantell gigantyczna stacja kosmiczna w kształcie koła ze szprychami, na pokładach której mieszczą się dziesiątki mniejszych i większych kasyn. Jubilee Wheel powstało kilka stuleci przed bitwą o Yavin i w okresie upadku Republiki i nastania Imperium jego wyposażenie było już nieco zużyte i wypłowiałe, cały czas jednak stacja ta przynosiła swoim właścicielom gigantyczne zyski, z powodzeniem konkurując z dużo nowszym Kołem - podobnym kasynem położonym na Szlaku Perlemiańskim.

Wnętrze Jubilee Wheel podzielono na 43 poziomy mieszczące wiele przybytków rozrywki i rozpusty, w tym oczywiście kasyna, a także salony innych gier, hotele, SPA itd. Można w nich spotkać zarówno członków najbogatszych rodów galaktycznych, jak i grube ryby świata przestępczego - oczywiście incognito. Niektórzy z nich czerpią z pobytu na stacji zyski, inni przybywają głównie po to, aby przepuścić nieco kredytów (albo zainwestować je w przegraną celem nawiązania odpowiednich kontaktów), niektórzy zaś - aby zbankrutować. Życie na stacji nigdy nie cichnie, a nowi przybysze ciągle zastępują tych, którym się nie poszczęściło.

Na kilka lat przed wybuchem wojen klonów właścicielem Koła Fortuny stał się Iaco Stark - postać, która z nie najlepszej strony zapisała się w annałach historii galaktycznej. Stark, powodowany najpewniej dawnymi animozjami, wkrótce wszczął batalię sądową przeciwko Dominicowi Raynorowi, administratorowi konkurencyjnego Koła, zarzucając mu 5073 przypadki naruszenia praw autorskich, w tym do wyglądu stacji oraz do nazwy "Koło Fortuny", która przypadkowo pokrywała się z nazwą jednej z gier dostępnych na pokładach The Wheel. Pozwy i kontrpozwy mocno obciążyły portfele obu graczy, ale ostatecznie Stark mógł uznać się za zwycięzcę - po tym, jak zatrudnił na stanowisku prawniczki wnuczkę twórcy Koła należącego do Raynora, ten zmęczony batalią poddał się i sprzedał swoje kasyno innemu właścicielowi. Procedowania sądowe toczyły się wprawdzie jeszcze przez blisko pół wieku, ale od tego momentu już ze zdecydowanie mniejszym nasileniem.

Po niefortunnej śmierci Starka Koło Fortuny prosperowało całkiem nieźle w rękach kolejnych administratorów i doczekało się w końcu poważnego remontu: zambarcki gangster Big Bunji zarządził jego niemal całkowitą rekonstrukcję (sfinansowaną w dużej mierze przez kapitał huttyjski), której dokonano w układzie Pickerin, a następnie stację przeholowano na orbitę Ord Mantell.

Tu jednak już wkrótce miał nastąpić koniec jej kariery. Koło Fortuny zostało zaatakowane przez Yuuzhan Vongów i - mimo pomocy ze strony sił konkurencyjnego kasyna pod wodzą Master-Coma - zniszczone przez jednego z ich gigantycznych stworów bojowych, znanego jako qworlth skaal.

Komentarz artystyczny Snivviański artysta; Pablo Hidalgo

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Koła, także i Koło Fortuny na różnych ilustracjach przedstawiane jest z różną ilością szprych. Sam The New Jedi Order Sourcebook prezentuje dwie ilustracje: jedną z czterema, a drugą (plan) - z dziewięcioma łącznikami między osią a otokiem stacji. Być może wytłumaczeniem mogłaby tu być przebudowa stacji przez Big Bunjego - mapka może pochodzć z czasów, kiedy trwał demontaż starej wersji.

pełna nazwa: Jubilee Wheel producent: ?
polska nazwa: Koło Fortuny w slangu: ?
prędkość: - wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: - zwrotność: -
uzbrojenie: długość: 3600m m
rozpiętość:
załoga: ?
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki (kilkaset lat BBY)
Źródła:
  • New Jedi Order Sourcebook
  • Viva Space Vegas! The History of the Marvelous Wheel
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry