24 lata, 558 opisów statków kosmicznych
 (Backup battery). Źródło obrazka: SW Galaxies, Lucasarts

Zapasowe akumulatory

Akumulatory zapasowe to powszechnie dostępne akcesorium, mające za zadanie zapewnić awaryjne zasilanie podstawowym systemom statku, którego główny system zasilania uległ poważnej awarii - czy to na skutek problemów wewnętrznych, czy też z powodu wypadku, kolizji lub ataku wroga. W sytuacji takiej baterie mają utrzymać funkcjonowanie tylko tego, co niezbędne jest dla ocalenia załogi - przede wszystkim systemów podtrzymywania życia: temperatury, regeneracji atmosfery i podstawowych osłon cząsteczkowych oraz ewentualnie oświetlenia awaryjnego. Dzięki nim załoga może otrzymać szanse dokonania podstawowych napraw przywracających statkowi główne źródło energii, lub też nadzieję na doczekanie do przybycia pomocy.

Różni kosmiczni podróżnicy znaleźli jednak dla zapasowych akumulatorów także i drugie zastosowanie. Ponieważ jednym ze sposobów pozwalających na wykrycie statku kosmicznego jest namierzenie jego emisji energetycznych, czający się w zasadzce piraci czy przemytnicy ukrywający się przed zbrojnym ramieniem prawa starają się wyłączać jak najwięcej systemów pokładowych. Dzięki zastosowaniu baterii można wyłączyć nawet i główny generator co naprawdę znacząco zmniejsza możliwości wykrycia statku. "Jadąc na akumulatorach" i wygaszając większość systemów jednostka staje się wówczas niemal niezdatna do boju aż do momentu ponownej aktywacji głównego źródła energii, może jednak korzystać z akumulatorów do sporadycznego uruchamiania systemów wykrywania.

Typowy zestaw akumulatorów zapasowych dla jednostek klasy frachtowca lub korwety waży 1 tonę, kosztuje 10 tysięcy kredytów i zapenwia około godzinny zapas energii, w zależności od tego, jak intensywnie korzystają z niej urządzenia statku. Czas ten można nieco wydłużyć wprowadzając specjalny reżim oszczędnościowy, na przykład sprowadzając temperaturę wewnętrzną do granic wytrzymałości załogi - czy to dolnych, czy górnych, w zależności od tego, czy statek jest w dalekiej przestrzeni, czy w pobliżu jakiejś oświetlającej go gwiazdy.

link bezpośredni ^ wróć do góry
CEC Lifesaver Emergency Battery
siła: - masa: 1 t cena: 10000
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry