24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Statek górniczy Y-8 (Y-8 Mining Ship)

Statek górniczy Y-8. Autor i źródło obrazka: SW: Galaxies, Lucasarts
Statek górniczy Y-8
(SW: Galaxies, Lucasarts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Transportowiec Y-8 konstrukcyjnie przypomina sławne późniejsze dziecko korporacji z Fresii - Y-4 Raptora, tak chętnie wykorzystywanego później przez oddziały Zsinja. "Ósemka" jednak nie jest transportowcem bojowym, a wyspecjalizowaną jednostką przeznaczoną do prac górniczych w pasach asteroid.

Głównym wyposażeniem Y-8 są lasery górnicze, które służą rozbijaniu lub roztapianiu tych niewielkich ciał niebieskich oraz emitery promienia ściągającego pozwalające na wciągnięcie urobku do ładowni statku. Przyspieszeniu tych prac służy liczna załoga tej jednostki: o ile do jej pilotowania wystarczy jedna osoba, o tyle wszystkie inne zadania można rozdzielić między sześciu dodatkowych członków personelu pokładowego. Cztery osoby pełnią wówczas rolę operatorów promieni ściągających i laserów (trzeci laser obsługiwany jest przez pilota), a dwie pozostałe zajmują się obserwacją otoczenia (asteroidy!), nawigacją, obsługą systemów wykrywania itp.

Ze względu na niebezpieczeństwo grożące statkowi podczas lotów w polach asteroid, Y-8 wyposażony jest w silne osłony energetyczne oraz cząsteczkowe, które mają zminimalizować ryzyko ewentualnego wypadku lub jego skutki. Dodatkowo transportowiec jest jak na jednostkę swoich rozmiarów bardzo zwrotny, co również ma mu pomóc w wypełnianiu jego podstawowej misji.

Ze statków górniczych typu Y-8 często korzystała Corellian Engineering Corporation, wykorzystując je m.in. w pasach asteroid w pobliżu Kashyyyku. Jednostka ta cieszyła się jednak takim powodzeniem, że była jednym z dominujących statków o tym przeznaczeniu na rynku galaktycznym. Z Y-8 nie korzystano natomiast do górnictwa planetarnego - takie działania pozostawały domeną barek górniczych Trilona i im podobnych jednostek lepiej dostosowanych do działań na powierzchni.

Zdarzało się również, że Y-8 wykorzystywane były niezgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Niektórzy wymieniali w nich bowiem sprzęt górniczy na zupełnie nie-górnicze, bojowe działka laserowe lub broń rakietową i tak przygotowanym, dobrze opancerzonym i zwrotnym transportowcem ruszali do walki.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Statek Y-8 z wyglądu bardzo przypomina Raptora, co w połączeniu z jego nazwą wskazywałoby, że jego producentem jest Incom. Tymczasem informacje o wykorzystaniu tych jednostek wydają się wskazywać na CEC... Trudno powiedzieć, jak jest naprawdę, być może to kwestia liencji lub podwykonawców?

pełna nazwa: Y-8 Mining Ship producent: ?
polska nazwa: Statek górniczy Y-8 w slangu: -
prędkość: ? wytrzymałość: ?
w atmosferze: ? km/h osłony: ?
hipernapęd: ? zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 3 lasery górnicze o mocy ?
  • 2 emitery promienia ściągającego o mocy ?
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 7 (w tym strzelcy: 4)
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Galaxies
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry