24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Patrolowiec policyjny Pursuer (Pursuer Enforcement Ship)

Patrolowiec policyjny Pursuer. Autor i źródło obrazka: gra 'X-Wing Alliance' - LucasArts
Patrolowiec policyjny Pursuer
(gra 'X-Wing Alliance' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pursuer to dosyć stary, ale sprawny i używany w niektórych rejonach Galaktyki statek patrolowy. Zaprojektowany został przez MandalMotors za czasów Starej Republiki przede wszystkim na potrzeby Mandalorian (szczególnie Protektorów Mandaloriańskich) i jako jednostka policyjna, podczas wojen klonów służył zaś sprzymierzonym z Separatystami oddziałom mandaloriańskim do wypadów przeciwko siłom lojalistów. Po zakończeniu działań wojennych oraz pojawieniu się imperialnych "doradców" w radzie nadzorczej MandalMotors, jednostka ta zaczęła być dostępna na rynku ogólnogalaktycznym i zyskała dość dużą popularność wśród sił porządkowych i policyjnych w większej części Galaktyki, jak również stał się obiektem pożądania łowców nagród i łowców głów.

Niekwestionowane atuty Pursuera to duża prędkość oraz fakt uzbrojenia w działka jonowe. Siłom policyjnym i służbom celnym pozwala to na wykorzystanie go w charakterze jednostki pościgowej, która unieruchamia uciekinierów, aby większe patrolowce mogły ich następnie przejąć i na przykład dokonać abordażu. Łowcom również odpowiadają te same dwa parametry, umożliwiają bowiem względnie bezkrwawe przechwycenie ściganego statku i pojmanie jego załogi lub pasażerów żywcem - a takie jest zazwyczaj wymaganie wyznaczających nagrodę. Na pokładzie standardowo instalowanych jest 5 niewielkich cel do przewożenia więźniów, załoga zaś musi zadowolić się ciasnymi łóżkami piętrowymi - statek ten nie jest szczególnie przystosowany do wygodnych, długodystansowych lotów. Ciekawostką jest, że ta dość niewielka maszyna posiada w sumie aż trzy pokłady: górny, mieszczący zaledwie niewielką sterówkę na rufie, środkowy - przeznaczony na pomieszczenia techniczne i mesę dla załogi, oraz dolny, gdzie ulokowano kwatery mieszkalne, jak również miejsce dla towarów lub więźniów.

Kadłub i osłony patrolowca typu Pursuer należą do całkiem przyzwoitych, co w połączeniu z opisanymi wcześniej cechami czyni go jednym z najlepszych transportowców "myśliwcopodobnych". Równocześnie spora jak na tego typu jednostkę ładownia (przeznaczona w zamierzeniach do transportowania przechwyconej kontrabandy lub przechowywania pojazdów naziemnych) pozwala na wykorzystanie tej maszyny jako pojazdu kurierskiego, do przewożenia ważnych i wymagających ochrony towarów. Oczywiście handel czy przewóz pasażerów na większą skalę nie wchodzi w rachubę, ale przecież nie po to kupuje się takie jednostki kosmiczne.

Po upadku Republiki ścigacze policyjne MandalMotors były nadal produkowane w ramach stopniowo i w niewielkim stopniu modyfikowanego projektu, a ich reputacja sprawiła, że sprzedaż jeszcze długo nie spadała poniżej satysfakcjonującego poziomu. Większość wyprodukowanych Pursuerów była przez ich właścicieli wielokrotnie modyfikowana, chociaż ogólna charakterystyka statku pozostawała zazwyczaj bez większych zmian.

Jednym z najsłynniejszych użytkowników Pursuera był Boba Fett. Kiedy w wyniku połknięcia przez Sarlacca utracił swój patrolowiec typu Firespray - Slave I, na Slave II wybrał właśnie mocno zmodyfikowaną jednostkę tego typu.

pełna nazwa: Pursuer Enforcement Ship producent: MandalMotors
polska nazwa: patrolowiec policyjny typu Pursuer w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1000 km/h osłony: 30
hipernapęd: 1 zwrotność: 21
uzbrojenie:
 • 1 podwójne działko blasterowe o mocy 150
 • 2 działka jonowe (sprzężone) o mocy 120
długość: 30.1 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: 7
ładowność: 35 t
cena (nowy): 200 000 kr
używany: 40 000 kr
w użyciu od / do: zmierzch Starej Republiki galaktyczna wojna domowa
Źródła:
 • Dark Empire Sourcebook
 • Pirates and Privateers
 • Far Orbit Project
 • Gamer 7: Harbingers of Doom
 • X-Wing Alliance
 • Essential Guide to Vehicles and Vessels
 • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
 • Clone Wars Campaign Guide
 • Galaxy at War
^ wróć do góry
Reklama: Needa Gips

<<  wróć na główną ^ wróć do góry