24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Decimator

Decimator. Autor i źródło obrazka: Star Wars Galakies, LucasArts
Decimator
(Star Wars Galakies, LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Kanonierka VT-49 Decimator uważana jest za jedną z groźniejszych imperialnych jednostek średniej klasy, konkurując pod tym względem chociażby z kanonierką Skipray. Decimator to swoista hybryda jednostki patrolowej, transportowej i bojowej, wykorzystywana może niezbyt często, ale za to wyjątkowo intensywnie.

VT-49 zaprojektowano pierwotnie jako statek zwiadowczy dalekiego zasięgu oraz do przewożenia ważnych ładunków przez niebezpieczne obszary. Z czasem jednak Decimator awansował do roli uniwersalnego transportowca bojowego, wykorzystywanego zarówno w roli transportowca, jednostki łącznikowej, jak i kanonierki działającej w szpicy lub w eskorcie większego zgrupowania bojowego; a także jako desantowca abordażowego z oddziałem komandosów na pokładzie czy kanonierki mającej przełamać linię nieprzyjaciela i wprowadzić chaos w jego szeregi. Wykorzystywano go również do transportu zaopatrzenia dla sił specjalnych lub placówek położonych w niebezpiecznych obszarach - traktowanych tak czy to ze względu na przeciwnika, czy warunki naturalne w rodzaju pól asteroid. VT-49 z czasem zaczęły również służyć jako jednostki krążownicze lub patrolowe, wykorzystując swoją wysoką ładowność do pomieszczenia zapasów niezbędnych do prowadzenia długich patroli. Naprawdę sporadycznie zaś jednostki tego typu udaje się pozyskać celnikom czy też agentom Imperialnej Służbiy Bezpieczeństwa.

Decimator jest szybki i dobrze uzbrojony - dysponuje przewagą ognia nad większością jednostek zdolnych go doścignąć i przewagą prędkości nad większością okrętów o silniejszym wyposażeniu bojowym. Dodatkowym atutem jest jego niewielki profil poprzeczny i boczny oraz silne opancerzenie i przyzwoite osłony, dzięki którym przeżywalność VT-49 jest bardzo wysoka. Charakterystycznym elementem wyglądu tej jednostki jest też szyba kokpitu przypominająca te dobrze znane z myśliwców TIE, jednoznacznie identyfikująca ją jako okręt imperialny.

Decimatory uważane są za jedne z bardziej prestiżowych jednostek jeśli chodzi o przydział dowództwa. Kapitan VT-49 dysponuje dużą niezależnością, swobodą działania, a parametry jego jednostki umożliwiają mu osiąganie imponujących sukcesów. Dlatego Decimator często traktowany bywa jako odskocznia do bardziej znaczących stanowisk w Marynarce Imperialnej - przede wszystkim tych związanych z samodzielnym dowództwem na jakimś mniejszym (a później i większym) okręcie liniowym. Z drugiej strony, dowódcy "poważnych" okrętów często spoglądają na personel kanonierek jak na niedoświadczony narybek usiłujący odgryźć kęs większy, niż są w stanie pomieścić w ustach... Tak, jak to bywało w niemal wszystkich flotach na przestrzeni wielu tysiącleci.

pełna nazwa: VT-49 Decimator Assault Ship producent:
polska nazwa: Transportowiec szturmowy VT-49 Decimator w slangu: -
prędkość: [8] wytrzymałość: 200
w atmosferze: 975 km/h osłony: 80
hipernapęd: 1 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 2 poczwórne działka laserowe (wieżyczki) o mocy 120
  • wyrzutnie rakiet (40 pocisków) o mocy 270
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 4 (w tym strzelcy: 2)
pasażerowie: 6
ładowność: 80 t
cena (nowy):
używany: 160 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Rebellion Era Campaign Guide
  • Galaxies
  • Fly Casual
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry