24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Fregata celna (Customs Frigate)

Fregata celna. Autor i źródło obrazka: sourcebook WEG
Fregata celna
(sourcebook WEG)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pomimo dumnie brzmiącej nazwy nazwy, lekka "fregata" celna Rendili nie należy wcale do jednostek liniowych. Ten lekki patrolowiec-dozorowiec to uzupełnienie garnituru jednostek Imperialnej Służby Celnej składającego się - poza tą jednostką - z dozorowców typu Guardian oraz korwet celnych (patrolowce IPV zazwyczaj nie są wykorzystywane przez Służby Celne). Podobnie jak w przypadku tamtych jednostek, głównym zadaniem tego patrolowca jest rewidowanie frachtowców i transportowców oraz wykrywanie i zwalczanie przemytników na obszarach o dużym nasileniu ruchu handlowego.

Jednostka ta wymaga niewielkiej załogi, która zazwyczaj składa się z inspektora służb celnych, pilota, technika, łącznościowca, do dwóch osób wspomagających oraz do sześciu strzelców. Poza tym "fregata" zabrać może na pokład do 10 pasażerów - najczęściej dodatkowych funkcjonariuszy służb celnych, ewentualnie oddział abordażowy, część tego miejsca można też zarezerwować dla ewentualnych aresztantów.

Jako że fregata praktycznie wszystkie osiągi ma słabsze, niż dużo od niej większa korweta celna, jej głównym zadaniem jest przechwytywanie i kontrolowanie jednostek o profilu bardziej handlowym, niż przemytniczym. Dzięki małym rozmiarom łatwiej jest jej manewrować między ciężkimi statkami handlowymi, sprawdzając ich ładunek za pomocą pokładowych czujników, lub też dokując z nimi dla przeprowadzenia bardziej szczegółowej inspekcji. W pościgach za małymi i mocno zmodyfikowanymi lekkimi frachtowcami "fregata" ta nie sprawdza się zbyt dobrze, potrafi jednak dość mocno ukąsić, kiedy ktoś zbytnio się zagapi. Późniejsze warianty tego statku poza działami laserowymi wyposażone były również w emiter promienia ściągającego ułatwiający pojmanie ściganej jednostki i ułatwiający dokonanie abordażu.

Statki tego typu często działają w parach, lub też wspierają większe korwety celne.

pełna nazwa: Imperial Customs Frigate producent: Rendili StarDrive
polska nazwa: Imperialna fregata(?) celna w slangu: -
prędkość: 5 wytrzymałość: 100
w atmosferze: 850 km/h osłony: 90
hipernapęd: 2 zwrotność: 24
uzbrojenie:
  • 6 ciężkich działek laserowych (wieżyczki) o mocy 150
  • 1 emiter promienia ściągającego o mocy [90]
długość: 35 m
rozpiętość:
załoga: 12 (w tym strzelcy: 6)
pasażerowie: 10
ładowność: 100 t
cena (nowy): 250 000 kr
używany: 140 000 kr
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Galaxy Guide 6: Tramp Freighters
  • Pirates and Privateers
  • Far Orbit Project
  • Fly Casual
^ wróć do góry
Reklama: Kneez, Nailz and Fingerz - trzech panów windykatorów

<<  wróć na główną ^ wróć do góry