24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Stacja Centerpoint (Centerpoint Station)

Stacja Centerpoint. Autor i źródło obrazka: Drew Struzan, Assault at Selonia, Bantam Spectra
Stacja Centerpoint
(Drew Struzan, Assault at Selonia, Bantam Spectra)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

UWAGA! Minister Sluis Van do spraw kontroli publikacji, prasy i widowisk ostrzega: przeczytanie poniższego opisu może zepsuć część niespodzianek zawartych w cyklu "Przeznaczenie Jedi" (jak również w "Trylogii koreliańskiej", ale czy ktoś jeszcze jej nie zna?).

Nawet najstarsi korelianie nie pamiętają, od kiedy w układzie koreliańskim orbitowała stacja Centerpoint. W zasadzie nie wiedzą tego nawet najbardziej światli galaktyczni historycy - stacja po prostu była tam od zawsze, a przynajmniej tak długo, jak daleko sięgają poznane zapisy którejkolwiek cywilizacji. Z drugiej strony jednak zawsze jasne było, że nie jest to obiekt naturalny, a konstrukcja zbudowana przez... kogoś. I przez dziesiątki tysięcy lat wszystkim musiało to wystarczać.

Centerpoint to około trzystukilometrowej wysokości walec z kulą na środku, obracający się wokół własnej osi podłużnej aby wytworzyć wewnątrz namiastkę pola grawitacyjnego. Stacja skierowana jest biegunami w kierunku dwóch najbliższych planet układu koreliańskiego - Talusa i Tralusa, a dzięki umieszczeniu w punkcie libracyjnym między tymi dwoma ciałami, jej pozycja jest względnie stabilna.

Wnętrze stacji wyposażone zostało w systemy podtrzymywania życia i jest zdatne do zamieszkania. Powłoka centralnej kuli mieści szereg rozmieszczonych koncentrycznie pokładów, jej wnętrze zaś jest puste i zawiera w swoim geometrycznym środku tajemniczy obiekt przypominający mikroskopijną gwiazdę, dostarczający całej konstrukcji energii. W osi stacji z wewnętrznej powierzchni kuli w kierunku "słońca" wystają stożkowate wypustki stanowiące element zasilający urządzenia, które było głównym powodem stworzenia całego tego obiektu - emitera nadprzestrzennego promienia ściągającego. A przynajmniej czegoś, co tak zostało określone przez republikańskich naukowców, którzy nie byli w stanie znaleźć lepszego odpowiednika dla instrumentu, potrafiącego wytworzyć pole działające nieco jak repulsor, a nieco jak promień ściągający, które to pole dysponuje mocą pozwalającą na przesuwanie planet. I na dodatek na przemieszczanie ich w nadprzestrzeni. To, że przy użyciu tej samej technologii wbrew jej przeznaczeniu maszyna ta jest również w stanie wywołać implozję dowolnej gwiazdy powodując jej przekształcenie się w nową, albo rozerwać prądami grawitacyjnymi dowolny inny obiekt dowolnych rozmiarów, to już tylko nieistotny szczegół...

Jeżeli wierzyć Killikom, stacja Centerpoint - nazywana przez nich Qolaraloq - skonstruowana została na polecenie Jedynych - trójki potężnych istot wywodzących się od jeszcze bardziej tajemniczych bytów znanych jako Niebiańscy. Głównym celem stworzenia gigantycznego repulsora było zbudowanie Otchłani - układu czarnych dziur mającego stanowić więzienie dla Abeloth - niegdyś istoty ludzkiej, a później Jedynej, która stała się uosobieniem chaosu i zniszczenia.

Stacja Centerpoint została następnie wykorzystana do zestawienia układu koreliańskiego i pozostała w nim aż do czasów Republiki Galaktycznej i późniejszych. Korelianie rozmaitych ras (jak również inne istoty rozumne) nie zdawali sobie sprawy ze znaczenia czy przeznaczenia tego obiektu i nie byli w stanie zrozumieć wykorzystywanej przez niego technologii, jednak sam fakt, że był on zdatny do zamieszkania sprawił, że z czasem na Centerpoint wyrosła ludzka kolonia. Większość z kolonistów - w okresie Nowej Republiki było ich około pół miliona - zamieszkała na wewnętrznej powierzchni centralnej kuli stacji, budując tam osady, miasta, parki i inne instytucje użyteczności publicznej i korzystając z blasku elementu zasilającego jako słońca. Jak brzemienny w skutki był to błąd, okazało się dopiero podczas kryzysu koreliańskiego w roku 18 ABY. Kiedy Triada Sacorrańska uruchomiła promień ściągający, aby zniszczyć jedną z pobliskich gwiazd jako preludium do kampanii terroru na galaktyczną skalę, gwałtowny wzrost mocy emitowanej przez mini-gwiazdę spopielił w ułamku sekundy całe osiedle wraz z jego mieszkańcami.

Po zażegnaniu kryzysu siły Nowej Republiki pozostawiły na miejscu grupę naukowców, której zadaniem miało być zdemontowanie promienia repulsorowego, jednak nie odniosła ona sukcesu. Siedem lat później urządzenie to wykorzystano przeciw flocie Yuuzhan Vongów, skutecznie i na dobre zniechęcając ich do prób opanowania układu koreliańskiego, jednak i tym razem towarzyszyła temu tragedia - przez niecelny strzał zniszczeniu uległo również 3/4 sprzymierzonej floty hapańskiej. W roku 40 ABY wybuchł kolejny konflikt koreliański, podczas którego stacja stała się areną działań wojennych i została poważnie uszkodzona przez siły Sojuszu Galaktycznego. Naprawiona wkrótce potem, jeszcze w tym samym roku zdołała jednym strzałem zniszczyć całą Drugą Flotę Sojuszu i awansowała w ten sposób do rangi najbardziej pożądanej galaktycznej superbroni. Podczas kolejnego boju o tę stację między siłami koreliańskimi a Sojuszu, stacja znalazła się w rękach technika, który z powodów osobistych postanowił zniszczyć Coruscant. Krótko wcześniej na pokład Centerpoint dostał się jednak niewielki oddział sabotażowy wysłany z inicjatywy Luke'a Skywalkera, którego zadaniem było unieszkodliwienie tej superbroni raz na zawsze. Plan rozerwania stacji przez odwrócenie kierunku jej rotacji, jak również plan zniszczenia jej przez przeładowanie jej źródła energii nie powiodły się, udała się natomiast ingerencja w system komputerowy, która sprawiła, że dowolne koordynaty celu interpretował on jako aktualne miejsce położenia samej stacji. Strzał wymierzony w stolicę Galaktyki w istocie trafił więc w stację Centerpoint, rozrywając ją na strzępy.

pełna nazwa: Centerpoint Station producent: killikowie (rój Thuruht)
polska nazwa: Stacja Centerpoint w slangu: ?
prędkość: - wytrzymałość: ?
w atmosferze: osłony: ?
hipernapęd: - zwrotność: -
uzbrojenie:
  • nadprzestrzenny promień ściągający o mocy ?
długość: 350 000 m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: ?
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: czasy zamierzchłe (ok. 1 mln lat BBY)
Źródła:
  • Showdown at Centerpoint
  • Cracken's Threat Dossier
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry