24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Miid Ro'ik

Miid Ro'ik. Autor i źródło obrazka: Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles And Vessels, DelRey
Miid Ro'ik
(Ian Fullwood, New Essential Guide to Vehicles And Vessels, DelRey)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Yuuzhański krążownik Miid Ro'ik to praktycznie odpowiednik Gwiezdnego Niszczyciela typu Imperial - zarówno pod względem wymiarów, jak i uzbrojenia, opancerzenia oraz ilości przenoszonych myśliwców. Wykorzystana przy jego tworzeniu technologia jest jednak zupełnie inna - podobnie jak pozostałe jednostki Yuuzhan Vongów okręt ten jest żywy i hodowany z koralowca.

Jako podstawowy okręt liniowy Yuuzhan Vongów (stąd często nazywany po prostu "yuuzhańskim okrętem wojennym"), Miid Ro'ik przystosowany jest zarówno do prowadzenia walki artyleryjskiej, jak i do bazowania myśliwców - skoczków koralowych. Poza dovin basalami i emiterami plazmowymi wyposażony jest dodatkowo w "straszliwą broń" - żywą mackę o długości mogącej osiągać nawet kilka kilometrów. Odnóże to może wsysać istoty żywe, przyciągać statki i okręty kosmiczne, może też zostać wykorzystane jako narzędzie abordażowe - jest w stanie dokonać wyłomu w kadłubie wrogiej jednostki i stać się korytarzem, którym atakujący wojownicy Yuuzhan Vongów dostaną się na jej pokład.

Miid Ro'ik jest również yuuzhańskim "centrum recyclingu" - ilekroć inna organiczna jednostka zaczyna umierać ze starości lub od obrażeń, w miarę możliwości przeznacza się ją na karmę dla krążownika. Przetrawiona materia zostaje przekształcona w paliwo dla działek magmowych czy innnych systemów pokładowych okrętu, a pewne jej frakcje przetwarzane są w wydzielinę emitowaną przez jego zewnętrzne gruczoły. Substancja ta pokrywa miejscami kadłub okrętu i twardnieje w czarne, połyskliwe obszary, które dzięki dużej odporności zapewniają mu dodatkową osłonę przed ogniem z blasterów czy przed kolizjami.

Uzbrojenie oraz dovin basale ukryte są na powierzchni okrętu w głębokich szczelinach skalnych, co utrudnia ich punktową eliminację. Kadłub krążownika porastają też charakterystyczne koralowe konstrukcje przypominające czerwone i granatowe macki, które wykorzystywane są jako miejsca kotwiczenia setek dodatkowych myśliwców. Miid Ro'ik może je w ten sposób transportować przez nadprzestrzeń.

Okręty tego typu służą Yuuzhan Vongom na wiele sposobów. Pełnią rolę jednostek dowodzenia i trzonu linii bojowej, jednak dzięki wysokiej prędkości (ze względu na bardzo dużą ilość dovin basali są szybsze od dowolnego innego yuuzhańskiego okrętu) mogą być też wykorzystane jako niszczyciele, jednostki pościgowe czy blokadowe, służące do uniemożliwienia wrogim okrętom ucieczki z pola walki.

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Według The New Essential Guide to Vehicles and Vessels, na koralowych ramionach okręt przenosi dodatkowe myśliwce, podczas gdy The New Jedi Order Sourcebook utrzymuje, że dokują tam podstawowe 72 maszyny. To drugie źródło donosi również, że emitery plazmy umieszczono nie w skalistych obszarach kadłuba, a na końcach ramion.

pełna nazwa: Miid Ro'ik Yuuzhan Vong Cruiser producent: Yuuzhan Vongowie
polska nazwa: Miid Ro'ik - krążownik Yuuzhan Vongów w slangu:
prędkość: ? wytrzymałość: 767
w atmosferze: osłony: 300
hipernapęd: 3 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 60 emiterów plazmowych o mocy 525
  • dovin basale o mocy ?
  • 72 skoczki koralowe
długość: 1 620 m
rozpiętość:
załoga: 1280
pasażerowie: 1 950
ładowność: 8 200 t
cena (nowy): ? kr
używany:
w użyciu od / do: wojna z Yuuzhan Vongami
Źródła:
  • New Jedi Order Sourcebook
  • New Essential Guide to Vehicles and Vessels
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Palpieryna - najlepsza na ból głowy i korupcję w Senacie!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry