24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Pancernik Kyramud (Kyramud Battleship)

Pancernik Kyramud. Autor i źródło obrazka: KotOR Campaign Guide, WotC
Pancernik Kyramud
(KotOR Campaign Guide, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Pancernik typu Kyramud (po mandaloriańsku "zabójca") to podstawowa jednostka w mandaloriańskich zgrupowaniach bojowych mających na celu dokonywanie pełnoskalowych inwazji planetarnych, wliczając to walkę z okrętami wroga. Podobnie jak w przypadku innych jednostek opartych na basiliskańskiej technologii, np. kanonierek Jehavey'ir, dominującym uzbrojeniem zaczepnym Kyramuda są wyrzutnie rakiet dostosowanych do atakowania zarówno nieruchomych celów naziemnych, jak i jednostek kosmicznych.

Pancernik ten jest jednak równocześnie w pełni wartościowym okrętem liniowym. Osiąga to dzięki wyposażeniu w silne uzbrojenie artyleryjskie składające się z turbolaserów, jak również dzięki zainstalowaniu na nim działek jonowych do samoobrony i hangarów mieszczących 36 pokładowych myśliwców Davaab oraz trzy transportowce szturmowe typu Shaadlar. Większość z tych środków może być wykorzystana zarówno do wspierania desantowanych sił naziemnych, jak i do walki z jednostkami wroga podczas starcia flot w przestrzeni kosmicznej.

Jednostka ta przypomina kształtem złowrogiego insekta i, podobnie jak inne mandaloriańskie okręty o przeznaczeniu szturmowym, charakteryzuje się wysokim stosunkiem wysokości i szerokości do długości kadłuba. Duża ilość pancerza oraz ładunku pokładowego sprawia, że Kyramud jest dość powolny i nie zachwyca zwrotnością, toteż często wspierany bywa przez jednostki o przeciwnych charakterystykach - chociażby korwety Jehavey'ir czy kanonierki Teroch.

Kyramudy wykorzystywane były przez Mandalorian wielokrotnie podczas wielkiej wojny Sithów oraz w wojnach mandaloriańskich i były godnym przeciwnikiem dla republikańskich krążowników typu Hammerhead i lżejszych spośród krążowników - z reguły przewyższając je odpornością i siłą uzbrojenia, będąc natomiast ze względu na swoją niską prędkość podatnymi na bardziej dynamiczne ataki manewrowe.

pełna nazwa: Kyramud-type Battleship producent: Mandalorianie
polska nazwa: Pancernik typu Kyramud w slangu: -
prędkość: 4 wytrzymałość: 433
w atmosferze: osłony: 167
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 5 baterii podwójnych średnich turbolaserów o mocy 450
  • 4 baterie lekkich działek jonowych o mocy 120
  • 2 baterie wyrzutni ciężkich rakiet (80 pocisków) o mocy 675
  • 2 baterie emiterów promienia ściągającego o mocy ?
  • 3 eskadry myśliwców
długość: 752 m
rozpiętość:
załoga: 1 200 (w tym strzelcy: 53)
pasażerowie: 2 000
ładowność: 8 000 t
cena (nowy): 40 000 000 kr
używany: 22 000 000 kr
w użyciu od / do: Stara Republika (przed 3963 BBY) Stara Republika
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
  • Essential Guide to Warfare
^ wróć do góry
Reklama: Twoje Imperium i Twój Wookiend

<<  wróć na główną ^ wróć do góry