24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

'Chimera' ('Chimaera')

'Chimera'. Autor i źródło obrazka: gra 'TIE Fighter' - LucasArts
'Chimera'
(gra 'TIE Fighter' - LucasArts)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Chimera, jeden z dawniej zbudowanych Gwiezdnych Niszczycieli typu Imperial, później zmodyfikowany do standardu Imperial II, do czasów bitwy pod Endorem nie wyróżniała się niczym szczególnym, o ile oczywiście imperialny Gwiezdny Niszczyciel jest się w ogóle w stanie nie wyróżniać. Prawdopodobnie i później nie stałaby się okrętem szczególnym, gdyby nie jej pierwszy oficer, młody korelianin Gilad Pellaeon. W chaosie, jaki nastąpił po zniszczeniu Executora i drugiej Gwiazdy Śmierci, to on przejął po zmarłym przełożonym dowodzenie okrętem i - jak się wkrótce okazało - tą częścią floty, która ocalała z walki. Od tego momentu Chimera pod dowództwem Pellaeona z mniejszymi lub większymi skutkami prowadziła wojnę mającą na celu utrzymanie dla Imperium tych terenów, które nie zostały zdobyte przez rebeliantów lub przejete przez rozmaitych "następców Imperatora" czy lokalnych władyków, którzy namnożyli się po upadku silnej władzy centralnej. W miarę rozpadu imperialnych instytucji, Chimera staje się w końcu okrętem flagowym floty Resztek Imperium. To ten właśnie okręt, ze względu na najlepszą skuteczność jego załogi, wybiera na swoja jednostkę flagową powracający wielki admirał Thrawn i to na niej najczęściej przebywa i przeznacza do najważniejszych zadań.

Na pokład Chimery włamywali się też Luke Skywalker i Mara Jade, a sam okręt brał udział we wszystkich ważniejszych bitwach z okresu powrotu Thrawna, wliczajac w to liczne walki w głębokiej przestrzeni, atak na Sluis Van czy oblężenie Coruscant. Na pokładzie tego okrętu w trakcie bitwy o Bilbringi Thrawn został zamordowany.

W późniejszym okresie Chimera nadal pełniła rolę okrętu flagowego, pozostając pod dowództwem Pellaeona (potem już admirała) i biorąc udział w licznych potyczkach z wrogimi siłami. Podczas bitwy o Duro Gwiezdny Niszczyciel dostał się w ręce sił Nowej Republiki, jednak jakiś czas później imperialnym agentom udało się sfałszować rozkaz złomowania okrętu, po czym odbić go z rąk załogi szkieletowej nad Gravlex Med. Chimera wróciła w posiadanie Imperium i pod dowództwo Pellaeona, a na jej pokładzie zaczęto testować rozmaite taktyki użycia generatora pola maskującego i systemów mających z nim współpracować. W końcu wreszcie, na mostku gwiezdnego niszczyciela Chimera, podpisany został traktat pokojowy kończący długotrwałą wojnę między Imperium Galaktycznym a Nową Republiką.

W późniejszych latach okręt ten służył marynarce wojennej Imperium, również podczas walk z Yuuzhan Vongami. Podczas ataku najeźdźców na Bastion krążownik został poważnie uszkodzony, a Pellaeon przesiadł się na ISD Right to Rule, a następnie na gwiezdny superniszczyciel Megador. Chimera zaś została w końcu przejęta przez admirał Daalę i wykorzystana w walce z siłami Dartha Caedusa podczas drugiej insurekcji koreliańskiej.

pełna nazwa: KDY Imperial-I Star Destroyer "Chimaera" producent: Kuat Drive Yards
polska nazwa: "Chimera", niszczyciel gwiezdny typu Imperial w slangu: impstar
prędkość: 6 wytrzymałość: 700
w atmosferze: osłony: 300
hipernapęd: 2 zwrotność: 3
uzbrojenie:
  • 60 baterii turbolaserów o mocy 375
  • 60 dział jonowych o mocy 225
  • 10 emiterów promienia ściągającego o mocy 450
  • 6 dywizjonów myśliwców
długość: 1 600 m
rozpiętość:
załoga: 37 085 (w tym strzelcy: 275)
pasażerowie: 9 700
ładowność: 36 000 t
cena (nowy): ? kr
używany:
w użyciu od / do: galaktyczna wojna domowa
Źródła:
  • Trylogia Thrawna
  • Thrawn Trilogy Sourcebook
  • New Essential Chronology
  • Gamer 7: Anx
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry