24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

I4 Ionizer

I4 Ionizer. Autor i źródło obrazka: Legacy Era Campaign Guide (WotC)
I4 Ionizer
(Legacy Era Campaign Guide (WotC))
link bezpośredni dodaj do porównywarki

I4 Ionizer to jednostka dość specyficzna, jej główną bronią są bowiem działka jonowe służące do obezwładniania wrogich statków kosmicznych. Ten ciekawy myśliwiec, kształtami przypominający nieco Preybirda firmy SoroSuub, zbudowany został ponad wiek po bitwie o Yavin na potrzeby Sojuszu Galaktycznego i dostęp do maszyn tego typu był przez lata ściśle reglamentowany - trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że Ionizer to maszyna wprost wymarzona dla piratów czy łowców nagród.

Ten ideowy następca Y-winga, jak on wyprodukowany przez firmę Koensayr, wyposażony jest w cztery silne działka jonowe, których połączona moc jest tak duża, że mogą jedną salwą unieszkodliwić niewielki myśliwiec czy frachtowiec. Większa formacja tych maszyn jest zaś w stanie zagrozić nawet dużym i silnie opancerzonym okrętom liniowym - zwłaszcza, że salwy z broni jonowej nie są powstrzymywane przez osłony energetyczne, a na dodatek zakłócają pracę systemów pokładowych atakowanego, w tym jego czujników oraz modułów obronnych. Ze względu na tę interferencję sam Ionizer nie mógł być wyposażony w zbyt silne tarcze, gdyż ich generatory zakłócały się wzajemnie z silnymi działkami jonowymi. Do obrony pozostał mu więc dość silny pancerz oraz dwa działka laserowe w połączeniu z wysoką zwrotnością. Ionizer przenosi też dwie ciężkie torpedy jonowe, które pozwalają na ataki powierzchniowe przeciw większym okrętom lub instalacjom orbitalnym, chociaż nie nadają się za bardzo przeciw mniejszym i bardziej zwrotnym celom.

Myśliwiec I4 jest jednoosobowy i ma jedno gniazdo dla droida astromechanicznego. Zgodnie ze standardami epoki wyposażono go w hipernapęd oraz mocne silniki podświetlne, przez co może działać samodzielnie w dużym oddaleniu od bazy - zapasów pokładowych wystarcza mu na tydzień autonomiczności.

Jak już wspomniano, dostęp do Ionizerów był z początku ściśle reglamentowany. Dopiero upadek Sojuszu Galaktycznego sprawił, że część z maszyn wchodzących w skład jego sił myśliwskich po zdemobilizowaniu trafiła bądź to do armii lokalnych, bądź też w ręce piratów, którym bardzo ułatwiło to przejmowanie statków ofiar w stanie nieuszkodzonym.

pełna nazwa: I4 Ionizer Starfighter producent: Koensayr Corporation
polska nazwa: myśliwiec typu I4 Ionizer w slangu: -
prędkość: 10 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 1200 km/h osłony: 30
hipernapęd: 1 zwrotność: 29
uzbrojenie:
  • 4 średnie działka jonowe (sprzężone) o mocy 210
  • 2 działka laserowe (sprzężone) o mocy 180
  • 2 ciężkie torpedy jonowe o mocy 210
długość: ? m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: ? t
cena (nowy): ? kr
używany: ? kr
w użyciu od / do: wojna sithańsko-imperialna
Źródła:
  • Legacy Era Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Elitarna Grupa Dyskusyjna budka-z-piwem-pl

<<  wróć na główną ^ wróć do góry