24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Bombowiec Hyena (Hyena Bomber)

Bombowiec Hyena. Autor i źródło obrazka: Clone Wars, Lucasfilm
Bombowiec Hyena
(Clone Wars, Lucasfilm)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Podczas gdy myśliwce typu Vulture stanowiły trzon sił myśliwskich Konfederacji Niezależnych Systemów, po rozwinięciu się na dobre działań wojennych w trakcie wojen klonów okazało się, że potrzebna jest maszyna przystosowana specjalnie do misji szturmowych i bombowych. W związku z tym na podstawie droida-sępa stworzono nową konstrukcję - bombowiec kosmiczny typu Hyena (Hiena - co może świadczyć o dość żywym interesowaniu się Separatystów padlinożercami). Dzięki oparciu projektu bombowca o istniejący już wzór, można było te maszyny szybko i bez wielkich dodatkowych kosztów wprowadzić do produkcji w istniejących już fabrykach droidów bojowych, jak również wykorzystywać do ich serwisowania istniejący już sprzęt.

Na pierwszy rzut oka Hyenę od Vulture odróżnić można dzięki charakterystycznemu kształtowi kadłuba, podobnego w swojej koncepcji do słynnego bombowca TIE. Aby skrócić i ułatwić produkcję, do klasycznego i praktycznie nie zmienionego kadłuba myśliwca dodano drugi, zawierający magazyn amunicji oraz dodatkowe wyrzutnie, dzięki czemu Hyena jest w stanie równocześnie odpalać i rakiety, i torpedy, i jeszcze na dokładkę prowadzić ogień z działek. Te ostatnie mają tu zresztą znacznie zredukowaną rolę i służą w zasadzie do samoobrony i ewentualnych ataków po wyczerpaniu podstawowych środków bojowych - w walce kołowej z myśliwcami wroga raczej nie wykażą się zbyt wielką siłą ognia, a już w ogóle nie należy liczyć na to, że miałyby wyrządzić jakiekolwiek większe szkody bardziej opancerzonym przeciwnikom.

Zwiększenie masy wpłynęło na spadek prędkości tego droida, czemu próbowano przeciwdziałać przez odciążenie konstrukcji maszyny. W zasadzie jedynym, co dało się usunąć, był pancerz, w związku z tym bombowiec Hyena jest dużo mniej odporny, niż można by się spodziewać - pozwoliło mu to jednak zachować przyzwoitą prędkość, konieczną do przeprowadzania szybkich i skutecznych nalotów zarówno na cele w przestrzeni kosmicznej, jak i na powierzchni.

Hyena nie posiada hipernapędu, w związku z czym operuje zazwyczaj z okrętów liniowych floty Separatystów - przede wszystkim niszczycieli typu Providence w wariancie krążownika lotniczego, pancerników Lucrehulk oraz oczywiście okrętów kontroli droidów, przewidziano dla nich także miejsce na pokładach krążowników Subjugator. Bombowce te brały udział w wielu bitwach wojen klonów, w tym w ataku na Falleen oraz bombardowaniu Ryloth.

pełna nazwa: Hyena-class Bomber - Self-propelled heavy ordinance battle droid producent: Baktoid Armor Workshop
polska nazwa: Droid-bombowiec typu Hyena w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 70
w atmosferze: 1150 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • lekkie działka laserowe o mocy 90
  • 2 wyrzutnie torped protonowych (6 pocisków) o mocy 270
  • 2 wyrzutnie rakiet (6 pocisków) o mocy 210
  • bomby protonowe o mocy ?
długość: 12.48 m
rozpiętość:
załoga: -
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 23 000 kr
używany:
w użyciu od / do: wojny klonów (22 BBY) wojny klonów (ok. 19 BBY)
Źródła:
  • Clone Wars Campaign Guide
  • Wojny klonów (serial)
  • Clone Wars Official Episode Guide (1-2)
  • Clone Wars Incredible Vehicles
^ wróć do góry
Reklama: Torpeda protonowa Arakyd najlepszym prezentem na Gwiazdkę!

<<  wróć na główną ^ wróć do góry