24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Myśliwiec typu Chaos (Chaos Fighter)

Myśliwiec typu Chaos. Autor i źródło obrazka: Starships of the Galaxy Saga Edition, WotC
Myśliwiec typu Chaos
(Starships of the Galaxy Saga Edition, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

CX-133 Chaos to lekki myśliwiec zaprojektowany przez Koros Shipworks jako maszyna eskortowa, przeznaczona przede wszystkim dla sił obrony planetarnej. W zamierzeniach jednostki te miały stać się trzonem floty defensywnej Światów Jądra, wraz z przejęciem kontroli nad Koros przez Krathów stały się jednak ich głównym orężem w walkach przeciwko Republice podczas wielkiej wojny Sithów.

Myśliwiec typu Chaos charakteryzuje się prostą konstrukcją z lekkich materiałów, co sprawia, że jest on tani w produkcji, a równocześnie mało odporny na uszkodzenia. Nie posiada praktycznie żadnego pancerza, na pokładzie nie zainstalowano też generatorów osłon, nie wspominając już nawet o hipernapędzie. W zamian za to maszyna wyposażona została w zespół trzech mocnych silników, nadających jej przyzwoitą prędkość podświetlną; posiada również dość silne w porównaniu ze współczesnymi sobie jednostkami uzbrojenie: po trzy działka laserowe na każdym skrzydle, sprzężone, aby uzyskać jak najbardziej niszczące efekty. Ogólną koncepcję konstrukcyjną można więc porównać do tej przyświecającej późniejszym myśliwcom przechwytującym Sithów czy maszynom klasy TIE - jest to statek, który można produkować w wielkich ilościach, aby przytłoczyć przeciwnika przewagą liczebną i nie troszczyć się o własne straty, które można szybko uzupełnić.

Kiedy Krathowie przystąpili do walk przeciw siłom Republiki, setki tysięcy maszyn typu Chaos schodziły właśnie z linii montażowych. Dzięki temu dowódcy floty mogli poświęcać fanatycznych wyznawców pilotujących Chaosy w atakach samobójczych - i to nie tylko tam, gdzie autodestrukcja formacji bojowej było wynikiem złej sytuacji taktycznej. Wyładowane wybuchowym paliwem i amunicją myśliwce Krathów były bowiem wyjątkowo skutecznymi żywymi bombami, a ich piloci nie stronili od taranowania przeciwników tam, gdzie klasyczne działania nie przynosiły spodziewanych efektów. Siły republikańskie zostały zaskoczone takim zachowaniem się nieprzyjaciela i do końca wojny nie udało się im wypracować całkowicie skutecznej taktyki przeciw tak nieobliczalnemu zachowaniu.

pełna nazwa: Krath CX-133 Chaos Fighter producent: Koros Spaceworks
polska nazwa: Myśliwiec CX-133 Chaos w slangu: -
prędkość: 8 wytrzymałość: 60
w atmosferze: 1100 km/h osłony: -
hipernapęd: - zwrotność:
uzbrojenie:
  • 6 lekkich działek laserowych (sprzężonych) o mocy 150
długość: 10.5 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: 0.04 t
cena (nowy): 65 000 kr
używany:
w użyciu od / do: wielka wojna Sithów (ok. 3998 BBY)
Źródła:
  • Knights of the Old Republic Campaign Guide
^ wróć do góry
Reklama: Tusken Reader

<<  wróć na główną ^ wróć do góry