24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Statek kurierski VCX-700 (VCX-700 Courier)

Statek kurierski VCX-700. Autor i źródło obrazka: Jeff Carlisle, SW Gamer 2, WotC
Statek kurierski VCX-700
(Jeff Carlisle, SW Gamer 2, WotC)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

W czasach Nowej Republiki restrykcje w zakresie budowy uzbrojonych cywilnych statków kosmicznych znacznie osłabły, czego nie omieszkała wykorzystać Corellian Engineering Corporation, wprowadzając do sprzedaży linię VCX. Część z tych jednostek, jak VCX-350, była w miarę klasycznymi frachtowcami, inne jednak stworzono z myślą o konkretnej specjalizacji.

VCX-700 to statek kosmiczny pomyślany jako dobrze uzbrojona i szybka jednostka kurierska, nieco w guście pochodzącego sprzed wojen klonów HWK-290. Maszyna ta jest niewielka, posiada jednak solidny pancerz i osłony godne niejednej kanonierki. Wewnątrz kadłuba, przypominającego kształtem czołgi repulsorowe AAT ze stajni Baktoid Workshop lub Phoenix Hawki i Firespraye KSE, zainstalowano wysokowydajny generator mocy zapewniający zasilanie zarówno mocnym silnikom, niemal wojskowej klasy tarczom energetycznym, jak i całemu garniturowi broni energetycznej.

VCX-700 uzbrojony jest w podwójny ciężki laser zainstalowany w wieżyczce w dziobie maszyny, nieco po jego prawej stronie. W analogicznym miejscu po lewej stronie mieści się nowoczesny autoblaster, dysponujący mniejszą siłą, zdolny jednak do prowadzenia bardziej precyzyjnego ognia. Do tego dochodzą cztery sprzężone działka jonowe zainstalowane po obu stronach górnego silnika, przydatne, gdy trzeba zakłócić działanie systemów elektronicznych nieprzyjaciela np. podczas próby przebicia się przez blokadę, oraz broń ostatniej szansy - cztery sprzężone wyrzutnie rakiet, które mogą oddać dwie salwy silnych pocisków wstrząsowych.

Przy takim upakowaniu systemów pokładowych na małej powierzchni jednostki okazuje się, że na pokładzie VCX-700 niewiele zostaje miejsca dla załogi i ładunku. Statek teoretycznie przystosowany jest dla jednego pilota, czterech członków załogi pomocniczej (głównie funkcjonujących jako operatorzy uzbrojenia) oraz sześciu pasażerów, jednak przy pełnym obłożeniu na jego pokładzie robi się naprawdę bardzo ciasno i raczej trudno mówić tu o komforcie podróżowania, czy nawet o warunkach w miarę przyzwoitych. Zamiast w kajutach mieszkalnych, pasażerowie spać muszą w piętrowych kojach we wspólnym pomieszczeniu - no chyba, że któryś zdecyduje się przeprowadzić na stałe do kapsuły ratunkowej, która zresztą też zajmuje na pokładzie sporo miejsca - ale jest wymagana przepisami. VCX-700 posiada również oczywiście przestrzeń ładunkową, jednak rozmiarami odpowiada ona raczej niewielkiej ciężarówce repulsorowej i można tam zapakować maksymalnie 5 ton towaru. Z frachtowcami jednostka ta nie może się więc w żaden sposób mierzyć, jednak na przesyłki kurierskie miejsca jest zazwyczaj w sam raz.

Głównym zadaniem VCXa-700 jest bezpieczne przewożenie bardzo ważnych ładunków lub pasażerów i z misji tej jednostka ta wywiązuje się bardzo dobrze. Walorami bojowymi nie dorównuje co prawda transportowcom wojskowym, w przypadku jednak starcia z piratami, najemnikami zatrudnionymi przez konkurencję czy siłami innych organizacji paramilitarnych jest się w stanie sprawnie obronić przed wszystkim, czemu nie jest w stanie uciec.

pełna nazwa: VCX-700 Heavy Courier producent: Corellian Engineering Corporation
polska nazwa: Ciężki statek kurierski typu VCX-700 w slangu: -
prędkość: [6] wytrzymałość: 150
w atmosferze: ? km/h osłony: 90
hipernapęd: 1 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 2 ciężkie działa laserowe (sprzężone, wieżyczka dziobowa) o mocy 150
  • 4 lekkie działka jonowe(sprzężone) o mocy ?
  • 1 autoblaster o mocy 90
  • 4 wyrzutnie rakiet (sprzężone, po 2 pociski) o mocy 300
długość: 26 m
rozpiętość:
załoga: 5 (w tym strzelcy: 4)
pasażerowie: 6
ładowność: 5 t
cena (nowy): 350 000 kr
używany: 250 000 kr
w użyciu od / do: Nowa Republika
Źródła:
  • Gamer 2: CEC: A Legacy of Starships
  • Threats of the Galaxy
^ wróć do góry
Reklama: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry