24 lata, 558 opisów statków kosmicznych

Statek kurierski Delaya (Delaya Courier)

Statek kurierski Delaya. Autor i źródło obrazka: Tales of the Jedi: Ulic Qel-Droma and the Beast Wars of Onderon, Dark Horse
Statek kurierski Delaya
(Tales of the Jedi: Ulic Qel-Droma and the Beast Wars of Onderon, Dark Horse)
link bezpośredni dodaj do porównywarki

Statek kurierski typu Delaya popularny był w Republice Galaktycznej w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch wielkiej wojny Sithów. Ta niewielka jednostka charakteryzuje się dużą szybkością, zwrotnością i na dodatek jest dobrze opancerzona, dzięki czemu może bezpiecznie przewozić ważne przesyłki lub niewielkie grupy znaczących pasażerów.

Delaya wyposażona jest w 21 (!) silników jonowych, które nie dość, że zapewniają statkowi niezrównaną w jego klasie siłę ciągu, to na dodatek rozmieszczone są w siedmiu ruchomych, trzysilnikowych blokach, dając namiastkę sterowania wektorem ciągu i w ten sposób znacząco zwiększając jego zwrotność. Drugą charakterystyczną cechą są liczne, kontrolowane komputerowo powierzchnie sterujące znakomicie sprawdzające się zarówno w dolnych, jak i górnych warstwach atmosfery i zapewniające statkowi znakomitą zwrotność także i w tych warunkach. Statek wyposażony został również w ruchome elementy pancerne, zapewniające jego kadłubowi dodatkową - w stosunku do osłon energetycznych oraz samego poszycia - warstwę ochrony przed atakami wroga.

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest uzbrojenie tej jednostki. Poza wyrzutnią torped protonowych Delaya uzbrojona jest w dwie pary działek laserowych osadzonych w wieżyczkach na zewnętrznej powierzchni głównych osłon burtowych. Działka z danej wieżyczki nie są jednak sprzężone. Co więcej, nie są one nawet w stanie strzelać w tym samym czasie do wspólnego celu... Zamontowano je bowiem wylotami w przeciwnych kierunkach, aby w ten sposób umożliwić prowadzenie ognia do nowego wroga bez konieczności obracania wieżyczki o 180 stopni. Oczywiście wątpliwe jest, żeby dwóch wrogów ustawiło się akurat w tak idealnej pozycji, by dało się równocześnie strzelać do obu z nich, ale samo skrócenie czasu reakcji oraz możliwość prowadzenia ognia zaporowego lub osłonowego jest z pewnością ciekawym osiągnięciem.

Standardowa obsada kuriera Delaya to dwie osoby, jednak nawet pojedynczy pilot jest w stanie poradzić sobie z obsługą tego statku. Kokpit został jednak przygotowany tak, by pomieścić trzech członków załogi: pilota, operatora uzbrojenia oraz operatora systemów defensywnych. W centralnej części statku znajduje się przestrzeń życiowa dla ósemki pasażerów oraz ładownia na 10 ton frachtu, z wrotami towarowymi otwierającymi się w dolnej części kadłuba. Na rufie, poza silnikami, mieszczą się dwie kapsuły ratunkowe. Jedynym niepokojącym elementem tej konstrukcji jest lokalizacja generatorów osłon - ich bateria jest dość dobrze widoczna na grzbiecie kadłuba i może stanowić kuszący cel dla nieprzyjaciela.

Spośród statków kurierskich typu Delaya jednym z lepiej znanych jest SunGem, którym mistrz Jedi Arca Jeth podróżował po Galaktyce w ramach wypełniania swoich "obowiązków służbowych" - i między innymi wziął udział w bitwie o Iziz na Ondernie w 4000 BBY. SunGem przystosowany został do pełnienia roli niewielkiego ruchomego centrum szkolenia dla młodych adeptów - dysponował pomieszczeniami do medytacji, pokojami do ćwiczeń (w tym do treningu walki mieczem świetlnym), a także specjalną komorą, w której można było symulować rozmaite warunki atmosferyczne i grawitacyjne i w ten sposób przygotowywać się do misji na mniej gościnnych dla ludzi planetach. Statek dysponował również pokładową biblioteką bogatą w teksty Jedi.

pełna nazwa: Delaya-class Courier producent: Hoersch-Kessel Drive, Inc.
polska nazwa: Statek kurierski typu Delaya w slangu: -
prędkość: 7 wytrzymałość: 120
w atmosferze: 950 km/h osłony: 90
hipernapęd: 7 zwrotność: 30
uzbrojenie:
  • 1 wyrzutnia torped protonowych (36 pocisków) o mocy 210
  • 2 dwukierunkowe działka laserowe (wieżyczki) o mocy 120
długość: 70 m
rozpiętość:
załoga: 2
pasażerowie: 8
ładowność: 10 t
cena (nowy): 85 000 kr
używany: 45 000 kr
w użyciu od / do: wielka wojna Sithów (ok. 4000 BBY)
Źródła:
  • Tales of the Jedi Companion
  • Tales of the Jedi: Ulic Qel-Droma and the Beast Wars of Onderon
  • Ilustrowany przewodnik po statkach, okrętach i pojazdach Gwiezdnych wojen
^ wróć do góry
Reklama: Proszek Biała Wampa pierze bez namaczania.

<<  wróć na główną ^ wróć do góry